Ekonomiczne pojazdy idealne do różnych zastosowań

Samochody od wielu lat stanowią podstawowe źródło transportu dla wielu osób. Nic w tym dziwnego, ponieważ oferują one dużą wygodę i niezależność. Warto jednak pamiętać o obowiązkach i wydatkach, które się wiążą z korzystaniem z własnego pojazdu. Chodzi tu nie tylko o samo kupno samochodu, ale również o jego utrzymanie. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele ekonomicznych pojazdów, których użytkowanie nie wiąże się z nadmiernymi wydatkami.

Nie tylko cena paliwa jest ważna

Jednym z podstawowych kosztów utrzymania auta jest koszt paliwa. To właśnie dlatego wielu ludzi zwraca uwagę na pojazdy o niskim poziomie spalania. Po przeanalizowaniu wszystkich kosztów związanych z użytkowaniem samochodu można zauważyć, że oprócz wydatków na paliwo istnieją również inne koszty eksploatacji. Przykładowo są to wysokie ceny części zamiennych czy też duża awaryjność wymagająca częstego korzystania z usług mechaników samochodowych. Decydując się na wybór ekonomicznego pojazdu, należy zwrócić uwagę nie tylko na paliwo, ale również na inne istotne koszty, takie jak ubezpieczenie, itp.

Na co zwracać uwagę przy wyborze ekonomicznego pojazdu?

  • Spalanie paliwa – oczywiście najbardziej ekonomiczne pojazdy spalają małą ilość paliwa. Warto jednak poczytać w Internecie opinie użytkowników, ponieważ dane podawane przez producentów są zwykle nadmiernie optymistyczne.
  • Koszt części zamiennych – warto sprawdzić ceny części oryginalnych oraz zamienników.
  • Ceny napraw pojazdu – w niektórych przypadkach koszty napraw są dość duże. Warto unikać takich aut, jeśli zależy nam na niskich kosztach.
  • Awaryjność – im częściej auto trafia do warsztatu, tym wyższe koszty naprawy ponosimy. Istotny jest wybór bezawaryjnych samochodów.
  • Ubezpieczenie samochodowe – niektóre marki i modele są zaliczane do grupy ryzyka. W ich przypadku składki ubezpieczeniowe są wyższe w porównaniu z pozostałymi autami.

Samochody z silnikiem Diesla

Wiele osób ceni sobie silniki Diesla uznając je za niezawodne, bezproblemowe i oszczędne. Silnik taki charakteryzuje się wyższą sprawnością, dlatego spala mniej paliwa niż auto z silnikiem benzynowym o takiej samej pojemności. Nie zawsze jednak wysokoprężne jednostki napędowe są najbardziej ekonomiczne. Współczesne jednostki tego rodzaju są bardziej skomplikowane i obejmują wiele systemów ograniczających emisję spalin. Często ich naprawa jest bardzo droga. Przykładowo auta z filtrami DPF nie nadają się do jazdy miejskiej i należy z nich korzystać na dalszych trasach.

Samochody hybrydowe

Dużą popularność zyskują auta hybrydowe, w których silnik spalinowy jest wspierany przez silnik elektryczny. Rozwiązanie takie pozwala na zapewnienie odpowiednich osiągów przy jednoczesnej oszczędności paliwa. Warto jednak zwrócić uwagę na sporą cenę zakupu takich pojazdów. Nadają się one głównie do jazdy miejskiej, ponieważ pokonywanie tras wiąże się z wyższym zużyciem paliwa.