Opłaty za przejazd autostradą A1

A1 to oznaczenie autostrady, która docelowo ma prowadzić od granicy z Czechami do Gdańska. Część odcinków jest dopiero na etapie budowy (z Częstochowy do Tuszyna). Docelowo autostrada ta będzie miała długość 568 km. Należy pamiętać, że jest ona częściowo płatna.

Jeśli chodzi o pojazdy osobowe to płatny jest odcinek prowadzący od Rusocina do Torunia, mający 152 kilometry długości. Jest on zarządzany przez Gdańsk Transport Company. Jeśli chodzi o opłaty to są one pobierane na zasadzie bramek. Kierowca pobiera bilet, a przy zjeździe oddaje go i płaci za przejechany odcinek. Warto dodać, że czasami kierowcy nie muszą płacić za przejazd. Głównie dzieje się tak w weekendy, gdy ze względu na duże natężenie ruchu, na autostradzie tworzą się korki.

Co warto wiedzieć o opłatach obowiązujących na autostradzie A1?

Przede wszystkim należy pilnować biletu pobranego przy wjeździe na płatny odcinek. Na jego podstawie określana jest pokonana trasa i naliczana jest odpowiednia opłata. Jeśli chodzi o auta osobowe i dostawcze do 3,5 tony to stawka za pokonanie jednego kilometra wynosi 0,16 zł. Innymi słowy pokonanie całego płatnego odcinka będzie kosztować 29,90 zł. Dalsza część trasy jest na razie darmowa.

Warto jednak regularnie zapoznawać się z informacjami zarządcy tej autostrady, aby dowiedzieć się czegoś więcej o planowanych kolejnych płatnych odcinkach. Oprócz tego regularne przeglądanie takich informacji pozwoli na zapoznanie się z ewentualnymi zmianami w cenach.