Rodzaje wtryskiwaczy Common Rail we współczesnych silnikach

W samochodach posiadających silniki diesla, stosowane są różne rodzaje wtryskiwaczy Common Rail. Warto je znać, ponieważ ma to istotny wpływ na naprawy, jak również ich koszty.

Dwa główne rodzaje wtryskiwaczy Common Rail

Aktualnie na rynku można znaleźć następujące dwa rodzaje wtryskiwaczy Common Rail:

  • wtryskiwacze elektromagnetyczne – w tym przypadku mamy do czynienia z najstarszymi, podstawowymi rodzajami wtryskiwaczy. Funkcjonują one dzięki pracy elektromagnesu otwierającego i zamykającego dyszę wtrysku. To z kolei pozwala na wtryskiwanie paliwa do cylindra, który jest kontrolowany przez elektryczny sterownik. Wtryskiwacze Common Rail typu elektromagnetycznego są tanie i stosuje się je w wielu pojazdach. Ich atutem jest długi okres żywotności,
  • wtryskiwacze piezoelektryczne – mamy tu do czynienia z innowacyjnymi podzespołami, które działają dzięki tak zwanej piezoelektryczności. Takie zjawisko pozwala na otwieranie i zamykanie dyszy wtryskiwacza. Porównując te elementy z rozwiązaniami elektromagnetycznymi, wtryskiwacze te gwarantują wielokrotny oraz dużo bardziej dokładny wtrysk paliwa w czasie jednego cyklu. Rozbudowana i nowoczesna technologia przekłada się na wyższą cenę oraz mniejszą trwałość takich wtryskiwaczy.

Rzecz jasna, każda z opisanych wyżej części posiada swoje istotne atuty, jak również słabsze strony. Starsze konstrukcje elektromagnetyczne nie nadają się do użytkowania w nowoczesnych samochodach, ponieważ pracują za wolno. Wtryskiwacze piezoelektryczne z kolei charakteryzują się podatnością na awarie systemów elektrycznych.

Należy pamiętać, że wiele firm wprowadza do sprzedaży wtryskiwacze elektromagnetyczne nowszej generacji. Takie elementy są nadal bardzo solidne i dodatkowo oferują szybszą pracę w porównaniu z ich standardowymi wersjami.

Awaria wtryskiwaczy – co robić?

W przypadku uszkodzenia wtryskiwaczy, wymiana może być bardzo droga (chodzi tu głównie o części piezoelektryczne). Dobrą wiadomością jest to, że w Polsce prowadzą działalność firmy, takie jak https://regeneracja-wtryskiwaczy.eu oferujące fachową regenerację. Za ich sprawą wtryskiwacze ponownie działają sprawnie. Skuteczna naprawa kosztuje dużo mniej od wymiany wtryskiwaczy na nowe.