Jazda z lawetą – polskie przepisy

Posiadanie uprawnień do ciągnięcia lawety oraz stosownych umiejętności pod tym względem, jest bardzo istotne, gdy dojdzie do awarii auta lub pojawi się konieczność jego transportu (np. po zakupie za granicą). W Polsce obowiązują dość jasne przepisy określające okoliczności, w których możliwe jest holowanie. Sporo zależy nie tylko od uprawnień kierującego, ale również od masy lawety i pojazdu, który się na niej znajduje.

Pixabay/Autor: Meromex

Jak w polskich przepisach postrzegana jest laweta?

Zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, obowiązującymi w naszym kraju, pod pojęciem lawety kryje się przyczepa ciągnięta przez pojazd, który jest właściwie dostosowany do takich zadań. W zależności od masy pojazdu ciągnącego, lawety oraz pojazdu na lawecie, od kierowcy wymagane są różne uprawnienia. Czasami wystarczy prawo jazdy kategorii B, a czasem potrzeba uprawnień B+E albo B96.

Ogólna zasada mówi, że w przypadku przyczepy z hamulcem najazdowym (zamiast osobnego hamulca, który obsługuje kierowca), masa ciągnącego pojazdu powinna być większa przynajmniej o 33% masy przyczepy, na której znajduje się ładunek.

Prawo jazdy kategorii B oraz laweta

Kierowcy posiadający prawo jazdy na pojazdy osobowe (kategoria B) mogą również prowadzić zestaw obejmujący samochód ciągnący, lawetę oraz pojazd na lawecie, ale łączna masa całości nie może być większa niż 3,5 t. Innymi słowy możliwe jest ciągnięcie małej lawety, niewielkim pojazdem z równie małym pojazdem na niej. Jeśli waga samochodu nie przekracza 3,5 tony, a masa lawety z jej ładunkiem nie jest większa niż 750 kg, wówczas również wystarczającym uprawnieniem jest prawo jazdy kategorii B, mimo że cały zestaw będzie ważyć 4250 kg.

Laweta a uprawnienia B96

Osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B96 możę kierować zestawem, którego masa nie przekracza 4250 kg, ale masa lawety z jej ładunkiem może być większa niż 750 kg. Nadal zastosowanie znajduje zasada mówiąca o 33% większej masie auta ciągnącego w porównaniu z lawetą i jej ładunkiem. Takie prawo jazdy otrzymuje się po zdanym egzaminie, ale nie trzeba przechodzić żadnych obowiązkowych kursów przed nim.

Uprawnienia B+E a holowanie lawety

Kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B+E mają największą swobodę, jeśli chodzi o holowanie lawety. W tym przypadku cały zestaw pojazdów nie może być cięższy niż 7 ton. Przyczepa może ważyć maksymalnie 3,5 tony, pod warunkiem, że posiada osobny hamulec. W przypadku lawet z hamulcem najazdowym, ich masa z obciążeniem nie może przekraczać 2630 kg. Aby otrzymać prawo jazdy B+E, należy zaliczyć kurs, a następnie egzamin państwowy.

Podsumowanie

Uprawnienia oraz przepisy i inne kwestie powiązane z holowaniem lawet są dość złożone. Należy jednak zadbać o ich przestrzeganie, ponieważ wszelkie naruszenia oznaczają spore mandaty, a nawet wysokie grzywny na poziomie 25 tysięcy złotych. W przypadku braku możliwości samodzielnego holowania, warto poszukać profesjonalnej pomocy drogowej lub firmy holującej za pomocą serwisu https://pomocdrogowa.info. W ten sposób możliwe jest odszukanie porządnych fachowców w różnych regionach Polski.