Co warto wiedzieć na temat nowych mandatów w 2022 roku?

W nowym 2022 roku wprowadzonych zostało wiele zmian dotyczących różnych dziedzin życia. Między innymi zmianie uległy przepisy drogowe i zasady karania kierowców za wykroczenia. Zmiany dotyczą zarówno punktów karnych, jak i stawek mandatów, więc warto dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat.

Przede wszystkim od 1 stycznia 2022 funkcjonariusze Policji mogą wystawiać o wiele wyższe mandaty w porównaniu z wcześniejszym okresem. Aby dowiedzieć się dokładnie jakie są kary za poszczególne wykroczenia, warto zaopatrzyć się w aktualny taryfikator (można go między innymi pobrać z Internetu).

Mandaty za przekroczenie dozwolonej prędkości

W nowym taryfikatorze można znaleźć przede wszystkim zaostrzone kary za jazdę z wyższą prędkością niż dozwolona. Najniższy mandat w wysokości 50 zł dotyczy kierowców, którzy przekroczyli prędkość o maksymalnie 10 km/h. W przypadku przekroczenia o 71 km/h lub więcej, kara wynosi aż 2500 zł. Warto więc jeździć ostrożnie i przepisowo nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale również na własne finanse.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Poza przekroczeniem prędkości, istnieją inne wykroczenia, za które można otrzymać mandat i punkty karne. Zaktualizowane przepisy przewidują już nie 10, a 15 punktów karnych za najcięższe przewinienia, więc będzie dużo łatwiej o utratę prawa jazdy, tym bardziej, że punkty kasują się po 2 latach od zapłacenia mandatu i nie można zmniejszyć ich ilości podczas specjalnych kursów. Poza tym ilość posiadanych punktów karnych nie tylko zbliża do utraty uprawnień, ale również wpływa na zwiększenie składki ubezpieczenia OC.