Kłopoty z akumulatorem na trasie – jak rozwiązać ten problem?

Warszawa to duże i ważne miasto, na terenie którego wielu ludzi korzysta z własnych samochodów. Nic w tym dziwnego, ponieważ pojazdy umożliwiają bezpieczny i wygodny oraz sprawny transport ludzi i przedmiotów na krótkich i dalekich dystansach. Należy się jednak liczyć z tym, że nawet najbardziej zadbany samochód może ulec nagłej awarii. Dość częste są problemy z akumulatorami przytrafiające się na trasie.

Akumulator odgrywa w samochodzie bardzo ważną rolę. Zasila on bowiem różne odbiorniki elektryczne przy wyłączonym silniku oraz odpowiada za prawidłowe działanie rozrusznika i uruchomienie jednostki napędowej. Po uruchomieniu akumulator jest ładowany przez alternator w samochodzie.

Podobnie jak w przypadku innych elementów eksploatacyjnych, akumulator może ulec zużyciu. Korzystanie z licznych odbiorników prądu na postoju, pozostawienie włączonych świateł albo silne mrozy – są to tylko przykłady sytuacji, w których może dojść do rozładowania akumulatora, a w wyniku tego niemożliwe będzie uruchomienie silnika i dalsza jazda. Istnieje kilka rozwiązań takiego problemu.

Co zrobić po rozładowaniu akumulatora?

Podstawowym rozwiązaniem problemu jest uruchomienie samochodu „na kable” korzystając z pomocy właściciela pojazdu ze sprawną baterią. W takim przypadku czerwony przewód należy podłączyć do plusa w akumulatorze dawcy i biorcy, a czarny do minusa w aucie dawcy i masy (dowolny metalowy, nielakierowany element silnika) w samochodzie biorcy. Po udanym uruchomieniu pojazdu nie należy go od razu wyłączać, a najlepiej warto udać się w kilkunastokilometrową przejażdżkę po to, aby alternator podładował baterię. Jeśli to nie pomoże, wówczas rozwiązaniem jest podłączenie akumulatora do prostownika na dłuższy czas (np. na noc). Jeśli pomimo tego, akumulator nadal będzie odmawiał posłuszeństwa, wówczas konieczna jest jego wymiana na nowy.

Problemy z akumulatorem na trasie

W przypadku pojawienia się takich problemów podczas dalszej podróży, warto poszukać kogoś, od kogo można uruchomić auto na kable. Jeśli uruchomienie pojazdu jest niemożliwe, wówczas warto wezwać pomoc drogową albo mobilnego mechanika. Firmy takie oferują pomoc polegającą na uruchamianiu akumulatora na kable, a mobilni mechanicy dodatkowo mogą się zająć wymianą akumulatora na nowy bezpośrednio na trasie, bez potrzeby holowania samochodu do warsztatu stacjonarnego.