autostrada

Co zrobić w razie awarii auta na A2 w Poznaniu?

Awaria samochodu zawsze jest problematyczna, jednak problem narasta, gdy przydarzy się nam ona na autostradzie. Powodem jest nasilony na tego typu drodze ruch i prędkość, z jakimi poruszają się inne pojazdy. Co robić w przypadku awarii samochodu na autostradzie? Odpowiadamy.

Zabezpieczenie pojazdu

Pierwszą, najważniejszą rzeczą, jaką każdy kierowca musi zrobić, jest zabezpieczenie miejsca, w którym doszło do awarii. W ty wypadku jest to zabezpieczenie pojazdu, który nie może dalej ruszyć bądź porusza się z ograniczoną prędkością, co stanowi ogromne zagrożenie dla innych uczestników ruchu na autostradzie.

Pierwszym krokiem jest więc zjazd na boczny pas, na którym ruch jest zabroniony. Niestety, nie zawsze jest to możliwe – jeżeli samochód w ogóle nie może ruszyć z miejsca, musimy zabezpieczyć go dokładnie tam, gdzie uległ awarii.

Zabezpieczenia należy dokonać za pomocą trójkąta ostrzegawczego, który jest na wyposażeniu każdego samochodu. Posiada on elementy odblaskowe, dzięki czemu jest dobrze widoczny nawet po zmroku. Trójkąt ostrzegawczy stanowi sygnał dla innych uczestników ruchu, aby zmienili pas, zmniejszyli prędkość i zachowali szczególną ostrożność w pobliżu miejsca, w którym doszło do awarii naszego samochodu. Tyle jesteśmy w stanie zrobić we własnym zakresie – pamiętajmy, aby nie spychać samochodu na boczny pas oraz by nie chodzić po autostradzie, gdyż stanowi to ogromne zagrożenie dla nas samych, ale także dla innych uczestników ruchu.

Wezwanie pomocy drogowej

Kolejnym niezbędnym do wykonania krokiem jest wezwanie pomocy drogowej. Nie jesteśmy w stanie na własną rękę usunąć pojazdu z autostrady – nie można bowiem, ze względów bezpieczeństwa, holować samochodu na autostradzie. Im szybciej usuniemy pojazd z miejsca, w którym uległ on awarii, tym lepiej dla nas i naszego bezpieczeństwa. W tym celu musimy jednak zadzwonić po pomoc drogową, która jak najszybciej przybędzie na miejsce.

Wybór firmy, po którą zadzwonimy, jest uzależniony tylko i wyłącznie od nas – niektórzy mają usługę lawety w ubezpieczeniu AC, inni zaś muszą w krótkim czasie znaleźć kogoś, kto pomoże im zawieźć pojazd do warsztatu. Większość pomocy drogowych działa dziś w systemie całodobowym, zatem nie ma większego znaczenia, czy auto ulegnie uszkodzeniu w środku tygodnia, czy też w weekend, a także w godzinach nocnych.

Zawsze bowiem obowiązuje nas taka sama zasada – jak najszybciej zabezpieczyć miejsce, które może stanowić zagrożenie dla innych uczestników ruchu oraz wezwać pomoc drogową. Bez względu na to, jakim samochodem się poruszamy, znalezienie odpowiedniej firmy świadczącej tego typu usługi nie powinno stanowić problemu, gdyż w okolicach Poznania funkcjonuje wiele przedsiębiorstw, które specjalizują się w pomaganiu kierowcom różnego typu pojazdów.

Dla własnego bezpieczeństwa i zgodnie z prawem

Zgodnie z obowiązującym prawem kierujący pojazdem, który uległ uszkodzeniu na autostradzie, zobowiązany jest jak najszybciej usunąć samochód z tego rodzaju drogi. Pomoc drogowa, która w krótkim czasie powinna zareagować i odebrać samochód z miejsca zdarzenia, odwiezie nasze auto do punktu, w którym awaria zostanie naprawiona. Działanie na własną rękę w celu usunięcia samochodu z autostrady jest nie tylko niedozwolone, ale i niebezpieczne.

Nawet, jeśli do najbliższego zjazdu pozostało jedynie kilka metrów, konieczne jest wezwanie pomocy drogowej, która szybko i co najważniejsze sprawnie usunie pojazd z autostrady dla bezpieczeństwa naszego i innych uczestników ruchu drogowego.