Zasady holowania pojazdu na autostradzie

Bardzo często kierowcy zastanawiają się czy możliwe jest holowanie samochodów na autostradzie. Jest to bowiem droga szybkiego ruchu charakteryzująca się specjalnymi zasadami i ograniczeniami. Okazuje się, że holowanie na takiej drodze jest możliwe, ale niezbędne jest spełnienie odpowiednich warunków. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, aby później uniknąć mandatu lub innej przykrej sytuacji.

Holowanie na autostradzie, a kodeks drogowy
W Polsce obowiązują przepisy, zgodnie z którymi holowanie samochodu przez drugi samochód z wykorzystaniem linki holowniczej jest zabronione na autostradzie. Kodeks drogowy wyraźnie mówi o tym, że holowaniem na autostradzie mogą zajmować się wyłącznie specjalistyczne pojazdy przeznaczone do tego celu. Co więcej holować można tylko do najbliższego punktu obsługi podróżnych lub zjazdu z autostrady. Aby uniknąć spowalniania ruchu na autostradzie, pojazd należy holować z minimalną prędkością 60 km/h.

Jak postępować w przypadku awarii na autostradzie?

W przypadku wystąpienia nagłej awarii pojazdu na autostradzie ważną sprawą jest ustawienie trójkąta ostrzegawczego 100 meteów za autem oraz włączenie świateł awaryjnych. W miarę możliwości, samochód powinien stać na pasie awaryjnym. Gdy samochód zostanie oznaczony i zabezpieczony w ten sposób, wówczas można wezwać pomoc korzystając z numeru 112 lub zadzwonić bezpośrednio do firmy specjalizującej się w holowaniu na autostradach.