Jakimi preparatami należy czyścić klimatyzację samochodową?

O konieczności wyczyszczenia klimatyzacji samochodowej świadczy nieprzyjemny zapach, który wydostaje się z nawiewów. W takiej sytuacji warto odwiedzić profesjonalny warsztat, ale można również zająć się czyszczeniem samodzielnym, które również przynosi dobre rezultaty. Wystarczy tylko użyć odpowiedniego preparatu do czyszczenia.

Profesjonalne usługi z zakresu czyszczenia klimatyzacji polegają na likwidacji wszelkich szkodliwych drobnoustrojów znajdujących się w systemie wentylacyjnym pojazdu. Na parowniku zbiera się wilgoć, więc w miejscu tym rozwijają się szkodliwe bakterie, wirusy oraz grzyby. Specjalistyczne warsztaty korzystają z nowoczesnego sprzętu oraz z ozonu i urządzenia wytwarzającego próżnię. Dzięki temu klimatyzacja jest skutecznie oczyszczana oraz osuszana.

Jeśli chodzi o czyszczenie klimatyzacji w warunkach domowych, można korzystać ze specjalnych niedrogich preparatów. Zwykle charakteryzują się doraźnym działaniem i nie zapewniają gruntownego czyszczenia całego układu. Istnieją jednak specjalistyczne środki nakładane bezpośrednio na parownik.

Częstotliwość czyszczenia układu klimatyzacji samochodowej

Na profesjonalną usługę czyszczenia klimatyzacji warto zdecydować się w przypadku kontroli stanu i uzupełniania poziomu czynnika chłodzącego. Warto robić takie coś raz w roku, najlepiej przed porą letnią, gdy klimatyzacja będzie użytkowana intensywnie. Jeśli jednak nie są wyczuwalne żadne nieprzyjemne zapachy, a system nadal działa skutecznie, wówczas wystarczy samodzielne czyszczenie specjalnymi preparatami.

Rodzaje preparatów do czyszczenia klimatyzacji

Istnieje wiele różnych typów preparatów do czyszczenia klimatyzacji. Warto dowiedzieć się więcej na ich temat. Poniżej zostały przedstawione najpopularniejsze typy produktów:

  • Pianka odgrzybiająca parownik – jest to bardzo skuteczny produkt nanoszony bezpośrednio na parownik. Czasami oznacza to konieczność demontażu kokpitu. Nakłada się go przy pomocy specjalnej sondy. Po skutecznej neutralizacji zanieczyszczeń preparat ten wypływa przez otwór odpływowy pod parownikiem.
  • Preparat z sondą do czyszczenia klimatyzacji – jest to specjalna pianka w puszce, którą wprowadza się do nawiewów przy pomocy specjalnej sondy o dużej elastyczności. Preparat ten w głównej mierze likwiduje szkodliwe drobnoustroje z kanałów nawiewów. W wielu pojazdach stosowanie takiego środka może jednak doprowadzić do zalania elektroniki.

  • Odświeżacz klimatyzacji – jest to tak zwany granat, który rozpyla się w zamkniętym samochodzie i dzięki temu możliwe jest odświeżenie układu klimatyzacji. Skuteczne odświeżanie wymaga zamkniętego obiegu nawiewu oraz ustawienia najwyższych obrotów pracy.

Wybierając odpowiedni środek, należy zwrócić uwagę na to czy pochodzi od renomowanego producenta. Nie bez znaczenia są opinie innych użytkowników na jego temat, które są publikowane w Internecie.