Czujniki TPMS? Co to takiego i czy warto posiadać je w samochodzie?

TPMS (czyli po angielsku Tire Pressure Monitoring System) to nowoczesny system specjalnych czujników odpowiedzialnych za kontrolę ciśnienia w oponach. Aktualnie czujniki takie stanowią obowiązkowe wyposażenie nowych samochodów. Są one wymagane przez Unię Europejską w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach.

 

Czujniki ciśnienia są montowane w pojazdach od wielu lat. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat tych praktycznych elementów wyposażenia współczesnych pojazdów.

Zasada działania czujników ciśnienia

Czujniki TPMS montowane w pojazdach są najczęściej niezauważalne dla kierującego. Są one połączone z wentylem i znajdują się wewnątrz opony. Elementy takie skutecznie i dokładnie kontrolują ciśnienie oraz temperaturę ogumienia. Czujniki zewnętrzne są z kolei najczęściej stosowane w pojazdach ciężarowych. Co prawda wyglądają nieatrakcyjnie i są narażone na uszkodzenia zewnętrzne, ale ich montaż i eksploatacja nie wymaga zaawansowanych technologii.

W zależności od samochodu oraz typu systemu TPMS czujniki mogą dokładnie sygnalizować wartość ciśnienia, ale mogą również skupiać się wyłącznie na znaczących zmianach jego wartości. Dzięki temu kierowca będzie wiedział, że opona została przebita lub uległa innemu uszkodzeniu.

Nawet niewielka utrata ciśnienia może wpłynąć negatywnie na zużycie paliwa, drogę hamowania czy też zużycie opony. Przeciętny kierowca nie jest w stanie odnotować takiej utraty, dlatego nowoczesne czujniki dokładnie kontrolujące ciśnienie są jak najbardziej zalecane.

Zalety korzystania z czujników ciśnienia w oponach

Czujnik ciśnienia stanowią obowiązkowy element wyposażenia nowych, współczesnych aut, ponieważ mają istotny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Kierowca szybko otrzymuje informację o oponie, która została przebita lub traci powietrze z innego powodu. Dzięki temu można odpowiednio szybciej zmniejszyć prędkość, zjechać na pobocze i wymienić oponę lub udać się do serwisu albo wezwać pomoc mobilną.

Korzystanie z czujników i kontrolowanie oraz utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia opon ma również korzystny wpływ na żywotność ogumienia. Bieżnik jest zużywany równomiernie, więc komplet opon wystarczy na długi czas. Dodatkowo odpowiednie ciśnienie to krótsza droga hamowania, mniejsze zużycie paliwa, stabilniejsze pokonywanie zakrętów, itp.

Koszt kupna czujników zależy od ich rodzaju oraz typu auta, ale najczęściej sięga ona kwoty kilkuset złotych. W przypadku wymiany ogumienia na letnie lub zimowe, fakt posiadania czujników zwiększa koszt usługi o kilka-kilkanaście złotych. Koszty te są jednak bardzo niskie biorąc pod uwagę oferowane korzyści.